Достапни линкови

Протест во Москва прогласен за нелегален


Судот во Москва го прогласи за илегален протестниот камп во рускиот главен град, со што се создава можност полицијата да го растури. Судот го покрена случајот откако жители на Москва се пожалија на врева и уништување на зелените површини на кои демонстрантите го поставија кампот. Станува збор за движењето Окупирај го Абаи, бидејки шаторите се наоѓаат околу споменик на казахстанскиот поет Абаи Кунанбаев. Се верува дека десетина луѓе постојано се наоѓаат во кампот.
XS
SM
MD
LG