Достапни линкови

Оланд инаугуриран за претседател на Франција и веднаш кај Меркел


Париз 15.05.2012
Новиот претседател на Франција Франсоа Оланд, денеска на церемонија во Елисејската Палата во Париз, и официјално ја превзеде функцијата. Пред церемонијата, сега веќе екс претседателот Никола Саркози му ги предал на Оланд нуклеарните кодови и другите тајни документи. Франсоа Оланд се очекува веднаш да наименува нов премиер на Франција, а попладне ќе замине за Германија на средба со канцеларката Ангела Меркел, со која ќе разговара за кризата во веро-зоната.
XS
SM
MD
LG