Достапни линкови

ЕУ против излезот на Грција од еврозоната


Знамето на ЕУ и на Грција
ЕУ ја повика Грција да продолжи со реформите на штедење кои треба да и помогнат на земјата да излезе од економската криза. Претседателот на Еврогрупата на министрите за финансии Жан Клод Јункер изјави дека тој е против напуштањето на Грција на еврозоната.
Според него, тие ќе направат се што е потребно за да го спречат таквиот развој на ситуацијата, но на Грција и е потребна целосно функционална влада.
XS
SM
MD
LG