Достапни линкови

Меркел: Изборниот пораз нема да влијае на европската работа


Германскиот канцелар Ангела Меркел вели дека изборниот пораз на нејзината партија на изборите во неделата нема влијае на нејзината работа во Европа. Канцеларот изјави дека поразот во Северна Рајна Вестфалија бил болен но додаде дека е многу релаксирана за националните избори кои во Германија ќе се одржат во втората половина на 2013 година. Тогаш се очекува Меркел да се кандидира за трет мандат.
XS
SM
MD
LG