Достапни линкови

Белорусија и Казахстан се согласни за економска унија


Александар Лукашенко (лево) и Нурсултан Назарбајев
Претседателите на Белорусија и Казахстан изјавија дека постигнале „единство во гледиштата“ за меѓународни прашања и економската унија во која освен нивните земји би се вклучила и Русија. Посетата на Белорусија на казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбајев следи еден месец откако неговиот колега Александар Лукашенко го обвини за блокирање на создавањето на економската унија. Унијата би се комплетирала до 2015 година и се планира да овозможи слободно движење на стоки, услуги и работници меѓу трите земји членки.
XS
SM
MD
LG