Достапни линкови

САД ги интензивираат преговорите со Пакистан


разговорите за повторно отворање на границите предизвика протести во Пакистан
Соединетите американски држави ги интензивирале преговотрите со Пакистан, земјата од која се бара повторно отворање на границите за конвоите кои вршат достави за трупите на НАТО во Авганистан. Портпаролот на Американската амбасада Марк Строх изјави дека дискусиите ќе продолжат во понеделник. Пакистанските министри и високорангирани воени службеници во вторник би требало да одлучат дали ќе се дозволи повторно да се отворат границите. Блокадата трае речиси шест месеци поради загинатите 24 пакистански војници во американски воздушен напад.
XS
SM
MD
LG