Достапни линкови

МААЕ ќе бара пристап до воена база во Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија на дводневните разговори што почнаа денеска во Виена ќе бара од Иран да дозволи пристап до воена постројка Парчин кој се наоѓа југоисточно од Техеран. Агенцијата се сомнева дека дел од воениот комплекс се користи за развој на нуклеарно оружје. Иран ги отфрла обвинувањата за лажни, но досега не одговори дали ќе дозволи пристап на контролори од МААЕ во воената база.
XS
SM
MD
LG