Достапни линкови

Продолжуваат преговорите за грчка влада


Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос.
И денеска ќе продолжат разговорите за формирање коалициска влада во Грција за да се избегнат повторни избори, објави државната грчка телевизија. Претседателот на Грција Каролос Папуљас денеска ќе се сретне со лидерите на малите партии кои влегоа во парламентот. Извештите велат дека се мали шансите Демократската левица да обезбеди доволно места за да се формира влада со Нова демократија и со ПАСОК. Вчера лидерите на Нова демократија, ПАСОК, и на СИРИЗА одржа повеќе разговорите, но извештаите говорат дека преговорите завршиле во ќор-сокак.
XS
SM
MD
LG