Достапни линкови

ХРВ: Во воздушни напади на НАТО во Либија загинале 72 цивили


World -- Human Rights Watch logo,undated
НАТО го потцени бројот на цивилните жртви во воздушната кампањата за соборување на Моамер Гадафи, велат од Хјуман рајтс воч. Во новиот извештај се наведува дека во минатогодишните воздушни напади на НАТО во Либија загинале 72 цивили, вклучувајќи 24 деца и 20 жени. Организација повика да се компензираат цивилните жртви и да се истражат нападите кои може да се незаконски. Во март Амнести интернешенел документирани 55 цивилни жртви.
XS
SM
MD
LG