Достапни линкови

Котески: Оптимист сум за самитот на НАТО во Чикаго


генерал - мајор Горанчо Котески
Во однос на претстојниот Самин на НАТО во Чикаго, што треба да се одржи на 20 и 21 мај, би кажал дека сум оптимист како и секогаш, но и дека имам и песимистички очекувања, вели началникот на Генералштабот на АРМ генерал - мајор Горанчо Котески во интервју за МИА. Оптимизмот го темелам пред се врз фактот што НАТО е воена организација, а познато е и потврдено дека АРМ во најголем дел ги има исполнето условите и стандардите за полноправно членство, вели Котевски. „Но сепак, ако се земе предвид дека Алијансата е и политичка организација, тогаш кај мене има и доза на песимизам, заради ирационалната политика на нашиот јужен сосед и блокадата на Република Македонија во евроатланските процеси воопшто“ додава началникот.
XS
SM
MD
LG