Достапни линкови

Фемен против Евро 2012 во Украина


Активистка на Фемен.
Активистка на укринското женско здружение за човекови права Фемен е уапсената во центарот на Киев на претставуањето на трофејот за фудбалското првенство Еуро 2012. Јулија Ковпачик, членка на Фенем успеала да дојде до пиедесталот на кој стоел трофејот и малку да го уништи.

Фемен веќе долго време се противат на тоа Укрина да биде еден од домаќините на европското првенство, затоа што сметаа дека на тој начин ќе се зголеми проституцијата во земјата.

Евро 2012 започнува следниот месец, а финалето ќе се одигра во Киев на 1 јули.

Фемен редовно го привлекуваат вниманието со топлес протести.
XS
SM
MD
LG