Достапни линкови

Поголеми права за жените во Авганистан


Мисијата на Обединетите нации во Авганистан повика на Самитото на НАТО во Чикаго во делот кога ќе се зборува за Авганистан, поголем фокус да се стави на женските права.
Посебната заштита на женските права треба да биде во средиштето на плановите на Самитот кој ќе се одржи на 21 и 22 мај се наведува во соопштението.
Мисијата ги осуди и неoдамнешните напади на училишта во Авганистан и повика за поголема заштита на девојките кои сакаат да се образуваат.
XS
SM
MD
LG