Достапни линкови

Aко сака помош Грција ќе мора да го спроведе договореното


Ако Грција не ги почитува обврските што ги презема со договорот за планот за нејзин спас, повеќе нема да добива финасиска помош од Европската централна банка, изјави раководителот на германската централна банка Бундесбанк, Јенс Вајдман во интервју за весникот „Зидојче Цајтинг“.
Осврнувајќи се на евантуалното напуштање на еврозоната од страна на Атина, Вајдман оценува дека од тоа повееќе штета ќе има самата Грција, отколку останатите земји од монетраниот блок.
- Последиците од еден таков потег ќе бидат многу посериозни за самата Грција. Мислам дека е наивно ако се мисли дека грчките проблеми ќе бидат решени со напуштањето на еврозоната, истакна Вајдман
XS
SM
MD
LG