Достапни линкови

Комеморација на новинар на РСЕ во Њуз Музејот во Вашингтон


Рафик Таџи
Во американскиот Нуз -Музеј за новинарство во понеделник ќе биде одржана комеморација на азербејџанскиот новинар на Радио Слободна Европа, кој лани беше убиен, и е една од 70 - те новинарски жртви минатата година во светот. Рафик Таџи, почина во болница откако беше избоден со нож од непознат напаѓач. Тој изјави дека нападот е поврзан со неговиот напис за човековите права во Иран.
Името на Таџи, ќе биде поставено во Музејот на специјален зид на листа со 14 новинари убиени во Ирак и Пакистан, две земји најопасни за репортерите во 2011 година.
XS
SM
MD
LG