Достапни линкови

Грибаускаите - Украина ризикува изолација во Европа


Грибаускаите ја посетиопозиционата лидерка на Украина Јулија Тимошенко во болница
Претседателот на Литванија Далиа Грибаускаите го предупреди украинскиот Претседател Виктор Јануковиќ дека Украина мора да ги гарантира правата на опозиционите затвореници или ризикува да биде изолирана од Европа. Грибаускаите се состана во Киев со Јануковиќ откако ја посети затворената опозиционата лидерка Јулија Тимошенко во болница каде што се опоравува од болки во грбот и штрајкот со глад.
Случајот Тимошенко довде до тоа повеќе лидери на западни земји да го бојкотираат европското првенство во фудбал кое ќе се одржува во Украина, покрај и во Полска.
XS
SM
MD
LG