Достапни линкови

Полјаците во пензија на 67 години


Poland - Solidarity activists hold flags as they attend a gathering celebrating the 30th anniversary of the Solidarity Movement, or "Solidarnosc", at the shipyard workers monument in front of the Gdansk Shipyard, 31Aug2010
Долниот дом на Полскиот парламент денеска го одбри предлогот на Владата за старосната граница за одење во пензија, која во иднина ќе изнесува 67 години и за мажите и за жените. Досега во Полска жените со 60 години, а мажите со 65 ја исполнуваа старосната граница за пензионирање. Според премиерот Доналд Туск, со оваа мерка работниците ќе можат подоцна да одат во пензија и со тоа да си обезбедат поголеми пензии, а истовремено ќе се намалат трошоците на државата. Синдикатите остро се спротиставуваат на новиот предлог, кој за да стапи во сила, треба да помине и во Сенатот и да биде потпишан од претседателот на државата.
XS
SM
MD
LG