Достапни линкови

Грчки нафтен танкер грабнат во Арапско Море


Грчки танкер со нафта кој пловел под Либериско знаме вчера бил киднапиран во Арапско Море. Бродот носел над 135 илјади тони нафта и, според последните информации, пловел кон Сомалија. Овој дел се смета за најопасна зона во која оперираат сомалијски пирати. Европската унија таму има распоредено 10 воени бродови за да ги заштитат танкерите.
XS
SM
MD
LG