Достапни линкови

Најголемата банка во САД бележи загуби


ЈП Морган, најголемата банка во САД, соопшти дека загубиле 2 милијарди долари во последните шест недели. Шефот на компанијата, Џејми Димон изјави дека загубите се должат на „многу грешки, неуредноста и лошата проценка.“
Цената на акциите на компанијата се намалија за речиси 7 проценти веднаш откако беше соопштено дека банката бележи загуба. И други американски банки како Ситигруп и Американска банка претрпеа тешки загуби.
XS
SM
MD
LG