Достапни линкови

Обама го „разбира“ отсуството на Путин од самиот на Г8


Барак Обама и Владимир Путин
Од Белата куќа соопштија дека не се чувствуваат занемарени поради одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да не патуваат во САД следната недела за да присуствува на состанок на земјите од Г8. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карнеј изјави дека американскиот претседател Барак Обама има разбирање за одлуката на Путин , бидејќи Путин само што беше инагуриран за претседател и е зафатен со формирање на влада. Обама и Путин ќе имаат билатерална средба во јуни, на маргините на Самитот на групата 20 во Мексико.
XS
SM
MD
LG