Достапни линкови

И полицајците штрајкуваат во Британија


Британски полицаец.
Стотици илјади Британци меѓу кои повеќе од 30 илјади полицајци маршираа низ Лондон во знак на протест против мерките за штедење на владата. Работниците во јавниот сектор стапија во 24 часовен штрајк, најнов во серијата на протестни акции откако Владата дојде на власт во 2010 година. Полициските службеници, кои не биле на должност, носеле црни безбол капи на кои пишувало „кратењата се криминал“ протестирајќи против намалувањето на нивните плати и пензии. На полицијата според британскиот закон и е забрането да штрјакува, но тие велат дека се одлучиле на ваков чекор за да и укажат на владата дека со намалување на парите за полицијата се става јавната безбедност во ризик. На протестот учестуваа и затворските службеници.
XS
SM
MD
LG