Достапни линкови

Забелешки од ОБСЕ за приведените руски новинари


Дуња Мијатовиќ
Претставникот на меѓународната ОБСЕ за слобода на медиуми изрази загриженост за приведувањето на новинари кои известувале за уличните протести во Москва како и неодамнешните сајбер напади на интернет страни на руски медиуми. Дуња Мијатовиќ вели дека „тоа што се случи во изминативе денови мора да помине под истрага и да се санкционираат припадниците на полициските сили кои ги кршеле правата на новинарите“. Медиумите јавуваат дека полицијата во Русија привела десетици новинари кои известувале за протестите во рускиот главен град од 6 до 9 мај.
XS
SM
MD
LG