Достапни линкови

Рамуш Харадинај се враќа на Косово


Поранешниот командант на ОВК и лидерот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај, кому му се суди за воени злосторства во судот во Хаг, денеска се враќа на Косово. Трибуналот претходно реши да го пушти на привремена слобода се до изрекувањето на пресудата.
На Рамуш Харадинај и на уште двајца команданти на ОВК им се суди за воени злосторства извршени над Срби за време на војната на Косово во 1998-ма година.
XS
SM
MD
LG