Достапни линкови

Денеска ќе биде запален олимпискиот оган


Денеска во грчка Олимпија ќе биде запален оганот кој ќе биде пренесен во Лондон за престојните летни Олимписки игри.
Точно напладне преку огледала се пали оганот на традиционален обред што ќе го изведат глумци пред стотици гости од цел свет предводени од Претседателот на Меѓународниуот Олимписки Комитет Жак Рог. Факелот со огнот ќе мине 2900 километри пред да стигне во Лондон на 17 Мај.
Лондонските Олимписки Игри треба да почнат на 27 јули.
XS
SM
MD
LG