Достапни линкови

Габриел: Диктатот на Меркел ги доведе Грците до работ


Ангела Меркел
Посветеноста на канцеларката Ангела Меркел на мерките за штедење ги присили грчките гласачи да подржуваат радикални партии, обвини денеска лидерот на најголемата опозициска партија во Германија. Првиот човек на социјал-демократите Сигмар Габриел во се уште необјавеното интервју за „Ди Цајт“ вели дека „неимагинативниот диктат за штедење на Меркел“ ги довел грчките гласачи до работ. Како резултат на тоа „десноориентирани радикали и непријатели на Европа се селат во парламентот“, вели Габриел.
XS
SM
MD
LG