Достапни линкови

Израел предлага стопирање на иранската нуклеарна програма


Премиерот на Израел Бењамин Нетанјаху ги обвини иранските власти за „купување време“ преку меѓународните преговори за нуклеарната програма на официјален Техеран. Нетанјаху побара комплетно стопирање на збогатувањето ураниум во Иран, процес кој може да се насочи кон производство на нуклеарно оружје. Претседателот предлага неговата иницијатива да се дискутира на следните разговори меѓу исламската република и светските сили. Израелски државен службеник кој инсистира на анонимност вели дека премиерот исто така предлага конфискација на сите материјали поврзани со нуклеарната програма на Иран.
XS
SM
MD
LG