Достапни линкови

Коморовски бара Украина да ги ревидира законите


Претседателот на Полска Борислав Коморовски испрати апел до Украина да ги укине, како што ги нарече, застарените закони кои дозволуваат кривично гонење на политичари врз основ на одлуките кои ги донеле додека биле на функција. Коморовски изрази загриженост за пкановите на високорангирани европски службеници за бојкот на натпреварите на Европското првенство во фудбал, кое освен во Украина, се одржува и во Полска. Политичките прашања не треба да ја расипат заедничките спортски напори на Полска и Украина, изјави претседателот.
XS
SM
MD
LG