Достапни линкови

Тимошенко пренесена во болница


Украинската екс премиерка Јулија Тимошенко денеска од затвор, била пренесена во болница поради страхувањата за нејзиното здравје, откако таа веќе три недели штрајкува со глад. Во соопштението на затворските власти се вели дека Тимошенко била придружувана од медицински тим, вклучувајки и германски лекар. Тимошенко е на издржување 7 годишна затворска казна и одбива третман од затворските лекари. Европската Унија и САД во повеќе наврати ги повикуваа укринските власти да ја ослободат поради сомневањата дека станува збор за политички монтиран процес.
XS
SM
MD
LG