Достапни линкови

Забранети геј бракови и во Северна Каролина


Гласачите во американската држава Северна Каролина вчера го одборија амандманот на Уставот со кој се забранува брак на истополови двојки. Бракот е дефиниран единствено како заедница меѓу маж и жена. Слични амандмани веќе се усвоени во 30 американски држави, а само 6 го признаваат бракот меѓу истополни партнери.
XS
SM
MD
LG