Достапни линкови

Руската полиција приведе демонстранти


Руската полиција приведе десетина демонстранти синоќа, меѓу кои и рускиот опозициски лидер Сергеј Удавтсов и активистот Алексеј Навални за време на протестите против владеењето на претседателот Владимир Пурин. Ова е втор пат како двајцата опозиционери се приведени. Во изминативе три дена полицијата привела речиси 750 луѓе при безбедносна операција поради јавното несогласување со претседателствувањето на Путин. Руската Дума вчера потврди дека поранешниот претседател Димитри Медведев сега е премиер.
XS
SM
MD
LG