Достапни линкови

Сопствeникот на Коста Конкордија плати 2 милиони евра оштета


Сопстеникот на бродот Коста Конкордија што на 13 јануари се насука во близина на брегот на Италија исплати по 9 илјади евра оштета за 235 француски патници, односно вкупно 2,1 милини евра. Ова вчера го потврди адвокатот на компанијта за луксзуно крстарење. Бродот „Коста Конкордија удри во гребен во близина на остров и се превтри при што загинаа најмалку 32 патници. На бродот за време на несреќата имало околу 4 илјади луѓе. Тужбите против сопстеникот се поднесени во САД , Франција и Италија. Во главниот процес што се води во Италија 9 луѓе се осомничени вклучувајќи го и капетанот на бродот за убиство од немарност и напуштање на бродот.
XS
SM
MD
LG