Достапни линкови

Спречен шверц на 16 тони жад во Киргистан


Киргистанскиот државен комитет за национална безбедност соопшти дека голема количина на скапоцениот камен жад била конфискувана во северната провинција Чуи. Станува збор за 16 тони благороден камен кој бил шверцуван преку русија и бил подготвуван за илегален транспорт до Кина. Вредноста на запленетата стока се проценува на 9 милиони американски долари а имињата на приведените во случајот не се соопштуваат.
XS
SM
MD
LG