Достапни линкови

Путин го номинираше Медведев за премиер


Новоизбраниот руски претседател Владимир Путин го номинираше неговиот претходник Димитриј Медведев за премиер. Путин го поднесе предлогот веднаш по неговата инаугурација на церемонија во Москва. Рускиот парламент закажа вонредна седница на осми мај на која Путин лично ќе го предложи Медведев пред пратениците. Вршителот на премиеркста должност Виктор Зубков си поденсе оставка. Министрите ќе продолжат да ги извршуваат функциите се` до создавање на нов владин состав.
XS
SM
MD
LG