Достапни линкови

Пад на грчката берза по изборите


Главниот индекс на берзата во Атина денеска за утрешното тргување се намали за повеќе од седум проценти, откако на вчерашните избори главните грчки партии не успеаја да освојат доволен број гласови за да состават коалициска влада.
Атинската берза забележа пад од 7,7 проценти на 636,67 поени, а индексот на грчките банки забележа пад од над 19 проценти и покрај малиот обем во тргувањето
XS
SM
MD
LG