Достапни линкови

Сирија - започна гласањето на парламентарните избори


Посматрачи на ОН во Сирија
Во Сирија започнаа парламентарните избори и покрај повикот на водечките сириски опозициски групи на бојкот.
Изборите, според режимот на Башар ал Асад, се први повеќе партиски по речиси 50 години и се дел од компромисот за политички реформи како барање на опозицијата која крена востание во Март 2011. Пред изборите се пријавија 9 партии а 7 пополнија кандидатски листи. Првата задача на законодавниот дом ќе биде да го поништи актуелниот Устав и да го стави на сила оној од 1950 година.
XS
SM
MD
LG