Достапни линкови

Тадиќ и Николиќ во вториот круг на претседателската трка во Србија


Актуелниот српски лидер Борис Тадиќ
Актуелниот српски лидер Борис Тадиќ и неговиот социјалистички противник Томислав Николиќ водат во претседателската трка, според независните анкети. Неофицијалните резултати на Центарот за слободни избори и демократија покажуваат дека Тадиќ освоил 26,7 насто од гласовите, а Николиќ 25,5 насто. Резултатите се слични и на гласањето на парламентарните избори, што значи дека демократите најверојатно ќе го формираат новиот кабинет со социјалистите, кои се на третото место со 15,3 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG