Достапни линкови

Партијата на Саркисиан води на изборите во Ерменија


Ерменскиот претседател Серж Саркисиан на гласањето
Ерменската централна изборна комисија соопшти дека биле пребројани повеќе од 7 насто од гласовите, според кои, партијата на лидерот на земјата Серж Саркисиан води на изборите со освоени речиси 53 насто од гласовите. Според комисијата, коалициониот партнер на владата Партијата за просперитет на Ерменија освоила 29 проценти од гласовите.
Опозицискиот Ерменски национален конгрес ги осуди изборите, бидејќи гласањето според нив, биле наместено.
XS
SM
MD
LG