Достапни линкови

Претседателски, парламентарни и локални избори во Србија


Во Србија се одржуваат претседателски, парламентарни и локални избори. Во трката за претседателската функција се влезени 12 кандидати, од кој актуелниот шеф на државата Борис Тадиќ и неговиот противник Тома Николиќ најверојатно ќе влезат во вториот круг, покажуваат предизборните анкети. Во парламентарните избори исто така се очекува броба за гласови меѓу Демократкста парија на Тадиќ и Српската прогресивна партија на чело со Николиќ.
XS
SM
MD
LG