Достапни линкови

Руската државна нафтена компанија потпиша договор со норвешки Статоил


Руската државна нафтена компанија Росњефт денеска потпиша договор со норвешката компанија Статоил, со која заедно ќе истражувa и ќе вади нафта од руските делови на Баренцовото и Охотското море. Росњефт, које најголемиот руски производител на нафта соопшти дека Статоил ќе поседува 33 насто од компанијата и ќе го финансира првото истражување.
Договорот му овозможува на Росњефт да учествува во проектите на норвешката компанија во Северното море, како и во делото на Норвешка во Баренцовото море.
XS
SM
MD
LG