Достапни линкови

Обама повика на градење на американската нација


Амриканскиот претседател Барак Обама
Амeриканскиот претседател Барак Обама денеска порача дека земјата треба да се фокусира на градење на нацијата по деценија од војната во Авганистан. Во неговото неделно обраќање Обама ја резимираше неговата посета на Авганистан, каде го потиша договорот за стратегиско партнерство со претседателот Хамид Карзаи и ја одбележа годишнината од убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен. Првите официјални митинзи на претседателската кампања на Обама ќе бидат одржани во Охајо и Вирџинија во наредната сабота.
XS
SM
MD
LG