Достапни линкови

Нуклеарен физичар на ЦЕРН осуден за терористички заговор


ЦЕРН - ШВАЈЦАРИЈА
Судот во Франција го осуди нуклеарниот физичар од алжирско потекло на 5 години затвор заради заговор за терористички напади во Франција.
Станува збор за Адлен Хишеир кој работел во нуклеарната лабараторија на престижниот швајцарски институт ЦЕРН. Тој признал дека бил во контакт по емаил со Ал Каеда и дека сугерирал можни цели за напад, меѓу кои и француската база Гран Жевриер во близина на Церн на француско – швајцарската граница.
XS
SM
MD
LG