Достапни линкови

Клинтон - прогрес во случајот на слепиот кинески дисидент


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека е напревен прогрес во решавањето на дипломатскиот спор меѓу Вашингтон и Пекинг околу слепиот дисидент Ченг Гуангченг. Таа во Пекинг изјави деак е охрабрена од кинеските власти кои соопштија дека ќе му дозволат да студира во странство. Чен Гуангченк, кој избега од домашен притвор во американската амбасада, а потоа по гаранциите од властите се врати на кинеска територија, е во центарот на дипломатските препирки меѓу Вашингтон и Пекинг.
XS
SM
MD
LG