Достапни линкови

Во Скопје протест за случајот Смиљковци


Група од над илјада луѓе денеска во Скопје протестираа за да го, да го изразат револтот за наводите дека сторителите на петкратното убиство кај Смиљковци биле исламистички терористи. Протестот почна пред Јаја пашината џамија а продолжи пред Основниот суд и Владата. Притоа биле извекувани пароли: „Албанците се муслимани, но не се терористи" и „Нема да дозволиме да минат монтирани процеси". Министерството за внатрешни работи деновиве поднесе кривични пријави за тероризам против пет лица за убиството што се случи на 12 април кај Смиљковското езеро во близина на Скопје.
XS
SM
MD
LG