Достапни линкови

Клинтон: Кина да ја преземе одговорноста како голема нација


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и кинескиот претседател Ху Џинтао, Пекинг 04.05.2012.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Пекинг ја повика Кина да ја преземе одговорноста со тоа што ќе ги почитува човековите права и ќе помогне во решавањето на проблемите во врска со нуклеарните програми на Иран и на Северна Кореа, како и за насилствата во Сирија и Јужен Судан. ,,Тоа значи поделба на товарот во решавањето на заедничките проблеми во странство и заштита на основните слободи на сите граѓани во земјата,, изјави Клинтон која денеска ја звршува посетата на Пекинг.
XS
SM
MD
LG