Достапни линкови

Хаг: одбиено барањето на Младиќ за одлагање на судењето


Ратко Младиќ
Хашкиот трибунал за воени злосторства денеска го отфрли барањето на одлагање на судењето на поранешниот генерал на силите на босанските срби Ратко Младиќ кој е обвинет за геноцид за време на војната во Босна и Херцеговина. Судиите потврдија дека судењето ќе почне на предвидениот датум, 16 овој месец. Адвокатот на Младиќ бараше тримесечно одлагање, бидејќи на одбраната и требало повеќе време за да ги проучи наводите на обвинителството.
XS
SM
MD
LG