Достапни линкови

Се одбележува годишнината од смртта на Гоце Делчев


Денеска се одбележува 109-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод ќе биде положено цвеќе на спомениците на Гоце на Плоштад „Македонија“ и во Градскиот парк, а во црквата Свети Спас, каде што се наоѓа неговиот гроб, МПЦ ќе одржи панихида.
Во просториите на МАНУ денеска ќе биде доделена наградата „Гоце Делчев“ во областа на науката.
XS
SM
MD
LG