Достапни линкови

Дисидентот Чен бара азил во САД


Слепиот кинески дисидент Чен Гуангченг побарал азил во Соединетите Држави, а висок американски претставник изјави дека Вашингтон ќе му помогне доколку сака да си замине од Кина. Чен денеска бил сместен во болница во Пекинг, под кинеска контрола, откако вчера ја напушти американската амбасада. Тој изјавил дека страхува за неговата и безбедноста на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG