Достапни линкови

ОН со санкции за три севернокорејски фирми


Советот за безбедност на Обединетите нации го замрзна имотот на три севернокорејски државни компании со цел да го казни Пјонгјанг за минатомесечното лансирање на ракети. Обидот на СевернаКореја да лансира, како што тврди сателит во вселената со кој ќе собира метеоролошки податоци, се покажа како неуспешен. Со него Северна Кореја ја прекрши резолуцијата на Советот за безбесност со која му се забранува на Пјонгјанг каква било нуклеарна или ракетна активост.
Државните фирми кои подлежат на санкции се занимаваат со финансирање, извоз и увоз на оружје се вели во сооппштението на ОН.
XS
SM
MD
LG