Достапни линкови

Активист на Гринпис слета со параглајдер на плац на нуклеарка


илустрација
Активист на „Гринпис“ слета со параглајдер на плацот околу нуклеарен реактор, со цел да предизвика внимание околу ризиците од атомската индустрија во Франција. Активистот користел моторизиран параглајдер за да фрли чадна бомба кон нуклеарниот рекатор Бугеј во југоистокот на земјата, по што бил уапсен од полицијата која го обеазбедува објектот. Надлежните велат дека реакторите не биле оштетени во инцидентот.
XS
SM
MD
LG