Достапни линкови

Австриската влада ќе ги бојкотира фудбалските мечеви во Украина


Австриската влада најави бојкот на фудбалските мечови на Европското првенство во Украина во знак на протест против третманот на екс-премиерот Јулија Тимошенко во затвор. Австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер изјави дека ниту еден австриски државен службеник нема да присуствува на мечовите во Украина кои почнуваат на 8 јуни. Тимошенко отслужува затворска казна во времетраење од седум години, обвинета за злоупотреба на службнената должност и се жали на малтретирање од стражарите во затворот.
XS
SM
MD
LG