Достапни линкови

Петмина убиени во протестите во Египет


Каиро
Египетската полиција соопшти дека петмина демонстранти биле убиени откако денеска неколку вооружени луѓе ги нападнале во близина на зградата на министерството за одбрана во Каиро. Демонстрантите веќе неколку денови протестираат против воените власти. Повеќето од нив се приврзаници на ултраконзервативниот исламистички кандидат на претседателските избори кој е исфрлен од трката поради тоа што покрај египетско имал и американско државјанство.
XS
SM
MD
LG